Seminārā analizē viedtālruņu lietošanas ietekmi uz bērniem un jauniešiem

28. aprīlī Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) notika seminārs “Viedtālruņi mājās un skolā”, kurā klātesošie iepazinās ar viedtālruņu lietošanas ietekmi uz bērnu un jauniešu fizisko un garīgo veselību, mācību sekmēm, sociālajām prasmēm un audzināšanas jautājumiem.

Semināru vadīja ZRKAC IT nodaļas vadītājs Zintis Buls, padziļināti izanalizējot problēmas aktualitāti un iepazīstinot ar pasaulē veiktiem pētījumiem, kas apstiprina bažas par viedtālruņu negatīvo ietekmi uz jaunākās paaudzes attīstību un labizjūtu.

Pasākuma dalībnieki noskaidroja, ka kopš 2010. gada bērnu un jauniešu garīgā veselība Rietumu pasaulē ir būtiski pasliktinājusies – pieaudzis trauksmes, depresijas, paškaitējuma un pašnāvību skaits. Tāpat tālruņu lietošanas rezultātā bērniem pasliktinās miega kvalitāte, samazinās koncentrēšanās spējas, vājinās prasmes apzināti kontrolēt savas darbības un veikt sarežģītus uzdevumus, negatīvi tiek ietekmēti mācību rezultāti, sociālo prasmju īstenošana u.tml.

Lai uzlabotu esošo situāciju, būtiski ir veicināt bērnu iesaistīšanos rotaļās un patstāvīgās fiziskajās aktivitātēs. Ja telefons bērnam tomēr nepieciešams, ieteicams lietot tikai ar “podziņām” aprīkotos tālruņus bez pieejamām aplikācijām. Viedtālruņus ar pieslēgumu internetam un pieeju sociāljiem tīkliem neiesaka piedāvāt bērniem agrāk kā 10. klasē, kad labāk attīstītas lēmumu pieņemšanas un gribas funkcijas. Tomēr arī tad aplikācijas un servisus jāmāca lietot atbildīgi, informējot bērnus par iespējamajiem riskiem.

Seminārā īpašs akcents tika vērsts uz vecāku lomu šajā procesā, mudinot vecākus kļūt par pozitīvas uzvedības paraugiem savām atvasēm. Uzmanība tika pievērsta arī gaidāmajām izmaiņām Latvijas Izglītības likumā, kas no 2025./2026. mācību gada paredz aizliegt mobilo tālruņu lietošanu bērniem līdz 6. klasei skolās, izņemot gadījumus, kad to lietošanu mācību procesa norises vajadzībām atļaus pedagogs.

 

Atgriezties